Hamilelik Döneminde Giyimde Nelere Dikkat Edilmeli?

Hamilelik dönemi birçok açıdan değişikliklerin ve yeniliklerin yaşandığı bir dönemdir. Vücudunuzun geçirdiği bu büyük değişiklikler hayatınızda birçok farklı alanı da etkiler. Giyim de hamilelik döneminden büyük ölçüde etkilenen ve özen gösterilmesi gereken bir konudur. Hamile giyim alanı birçok çeşitliliğe sahiptir ve farklı ihtiyaçlara göre şekillenmiştir. Fakat bu dönemde doğru hamile giyim ürünlerini tercih edebilmek için bedeninizin ihtiyaçlarını iyi bilip buna göre giyim tercihleri yapmalısınız. İşte hamile giyimde giysi tercihlerinde dikkat etmeniz gereken birkaç önemli nokta!

Hamile Giyimde Dikkat Etmeniz Gerekenler

Hamilelik döneminde büyük ölçüde önem kazanan giyiminiz, normalden farklı ihtiyaçlarla şekillenecektir. Hamilelik döneminde giyinirken zaman içinde büyük değişiklikler gösterecek olan bedeninizin ihtiyaçlarına kulak vermeniz, sağlığınızı ön plana koymanız gerekecek. Bu konuda öncelik vermeniz gereken birkaç noktayı bilmek, hamile giyimde yapacağınız tercihleri kolaylaştırabilir:

Hamile Giyimde Doğru Kumaş Seçimi

Hamilelik döneminde giyinirken dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan birisi kumaş tercihidir. Vücudunuzun geçireceği büyük değişimlere ayak uydurabilmesi, bu süreçte konforunu ve sağlığını koruyabilmesi için doğal yapıda ve esnek, hava alan kumaşlar tercih etmelisiniz. Yaz aylarında hamile giyimde tercih edilebilecek en ideal kumaşlar pamuk, keten gibi doğal kumaşlardır. Keten pek esnek bir kumaş olmasa da hafif ve cilde nefes aldıran yapısı ile konforlu ve sağlıklı bir kumaştır. Önceliğiniz daima sizi sıkmayacak, cildinize hava aldıracak ve terletmeyecek kumaşlar olmalı. Kış aylarında ise yine pamuklu kumaşlar veya doğal yün kumaşlar tercih edebilirsiniz. Hem hareket alanınızı kısıtlamayan, hem de sizi sıkmayacak bu kumaş türleri hamile giyim ürünleri için çok uygun kumaşlardır. Bunun yanında, polyester ağırlıklı karışıma sahip kumaşlardan da konforunuz ve sağlığınız için olabildiğince uzak durmaya çalışmalısınız.

Hamilelik Döneminde Giysilerde Beden Seçimi

Hamilelik döneminde yapacağınız giysi alışverişlerinde dikkat etmeniz gereken bir başka konu ise aldığınız giysilerde yapacağınız beden tercihleri. Hamilelik döneminde sürekli olarak bir değişim içinde olacağınız için yapacağınız hamile giyim alışverişlerinde bunu göz önünde bulundurmalısınız. Alacağınız giysiler, bu süreçte bedeninizin yaşayacağı değişimlere uyum sağlayabilecek yapıda ve bedende olmalıdır. Bu yüzden değişime ve esnekliğe elverişli beden tercihleri yapmalısınız. Eğer hamileliğin erken evrelerinde alışveriş yapıyorsanız, hamileliğinizin sonraki evrelerini ve bu süreçte yaşayacağınız değişimleri de düşünmelisiniz.

Hamile Giyimde İç Çamaşırı Tercihi

Hamile giyimde giysi tercihi yaparken en büyük özen gerektiren konu iç çamaşırı tercihlerinizdir. Bu dönemde hem sizin hem bebeğinizin sağlığı için doğru iç çamaşırı tercihi yapmanız oldukça önemlidir. Hamilelikte iç çamaşırı tercihi yaparken cildinize nefes aldıran, konforlu ve doğal yapılı kumaşlar tecrih etmelisiniz. Açık renkli, pamuklu kumaşlar hamilelik döneminde iç çamaşırı tercihleri için ön planda olmalıdır. İkinizin de konforu ve sağlığı için fazla sıkan kumaşlardan ve sıkı lastiklerden uzak durmaya çalışmalısınız. Vücudunuz bu dönemde hassas ve değişime açık olacağı için hamilelik dönemine özel üretilen iç çamaşırları tercih etmelisiniz.

Hamilelik Döneminde Ayakkabı Tercihi

Hamilelik döneminde vücudunuzun geçireceği birçok değişiklik arasında ayaklarınızın ve ayak bileklerinizin şişmesi de vardır. Bu yüzden bu dönemde ayakta uzun süre vakit geçirmek özellikle konforlu ayakkabılar giymiyorsanız zorlaşacaktır. Bu etkiyi en aza indirmek için konforlu, gerekirse ortopedik ayakkabı tercihleri yapmalısınız. Sizin ve bebeğinizin sağlığı için sağlıklı bir kan dolaşımına sahip olmalısınız ve hamilelik döneminde yapacağınız ayakkabı tercihi bu konu için oldukça büyük öneme sahiptir. Düz taban ve rahat, spor ayakkabıları veya günlük ayakkabılar tercih edebilirsiniz. Topuklu ayakkabılardan da olabildiğince uzak durmaya çalışmalısınız.

Hamilelik Döneminde Mutlaka Sahip Olmanız Gereken Giysiler

Hamilelik döneminde giyinmek her zaman olduğundan biraz daha zorlayıcıdır. Hem kendi konforunuza, hem bebeğinizin sağlığına öncelik vermek bu süreçteki en önemli iki noktadır. Bunun için özel üretilen hamile giyim ürünleri hayatınızı oldukça kolaylaştıracaktır ve bu ürünlere mutlaka sahip olmanız gerekir. Örneğin, hamile tişörtlerine sahip olmak hem günlük aktivitelerinizi hem de ev yaşantınızı kolaylaştıracaktır. Bunun yanında oversized pijamalar, büyük beden eşofman takımlarına sahip olmak konforlu bir yaşantıya sahip olmanız için ideal ürünlerdir. Günlük yaşantınızda veya şık olmanız gereken günlerde ise hayatınızı kurtaracak parçalar hamile pantolonları ve hamile taytlarıdır. Karın kısmı ayarlanabilir olan ve zamanla değişecek olan bedeninize uyum sağlayacak yapıda tasarlanan hamile pantolon ve hamile tayt modelleri hamilelik döneminde günlerinizi kurtarabilir. Bu parçalara sahip olmak, hamilelik döneminizi konforlu ve sağlıklı geçirmenizi sağlayabilir, bütün günlerinize kolaylık getirebilir! 

Anasayfa
Hesabım
0
Sepetim
Ürün Ara