Hediye Seçme Rehberi: Hediye Seçerken Nelere Dikkat Etmeliyiz?

Yıl içinde bir anda aklımıza gelemeyecek kadar fazla özel gün kutlarız. Doğum günleri, yıldönümleri, Sevgililer Günü…Daha akıllara bile gelmeyen birçok günde sevdiklerimizin yanında oluruz. Sevdiklerimize verdiğimiz değeri göstermenin en iyi yolu elbette yanlarında olmaktır, fakat onlara hediyeler almak da en az yanlarında olmak kadar etkili olabilir! Hediye almanın önemi de doğal olarak hediye seçme sürecini zorlaştırıyor. 

Kadınlar Nasıl Hediyelerden Hoşlanır?

Sevgiliniz, eşiniz, kız kardeşiniz, ya da anneniz; hediye aldığınız kadın kim olursa olsun hediye seçme konusunda zorlanıyor olabilirsiniz. Kadınlara hediye alırken onların sizin için ne kadar değerli olduklarını görmelerini sağlamalısınız. Eğer bunu nasıl yapacağınızı bilmiyorsanız, hala kadınlara ne hediye alınır, diye düşünüyorsanız karşınızdaki kadının hayat tarzını gözden geçirin. Gösterişli eşyaları, lüks hayat tarzını, ışıltılı giysileri ve takıları seven bir kadın mı? Daha minimalist tarza sahip, gösterişten uzak, doğayla iç içe bir kadın mı? Bu gibi özellikleri gözden geçirdikten sonra ise hatırlamanız gereken bir nokta daha var: kadınlar genelde istedikleri ve ihtiyaç duydukları birçok şeyi alırlar. Bu yüzden kendilerine almadıklarını bildiğiniz, ya da almayı bile henüz düşünmedikleri, fakat hoşuna gidecek ve tarzına, yaşam şekline uygun olacak bir hediye düşünebilirsiniz. Örneğin, ışıltılı takılardan ve mücevherlerden hoşlanan bir kadının muhtemelen birçok aksesuarı olacaktır ve ona bir aksesuar almayı düşünüyorsanız mutlaka özel olmalıdır. Eğer ışıltılı takılar ve mücevherler seven kadın doğayı, bitkileri seviyorsa, şık ve zarif yaprak desenleri olan bir kolye tercih edebilirsiniz. Hediye seçiminizde asıl önemli olan karşınızdaki kadını tanıdığınızı ve anladığınızı gösterebilmeniz.

Erkeklere Hediye Olarak Ne Alınır?

Kadınlara hediye almak daha zormuş gibi görünse de, “Erkeklere ne hediye alınır?” sorusu genelde daha sık cevapsız kalıyor. Bu soruyu kendi kendinize sorduğunuz, çıkmaza girdiğiniz anlarda dikkatinizi başka bir soruya yöneltin: alacağım hediye kullanışlı, işine yarayacak bir şey mi olmalı, manevi değeri olan bir hediye mi olmalı? Genel olarak erkeklere hediye alırken manevi, romantik, duygusal hediyeler yerine daha işlevsel ve kullanışlı hediyeler ararız. Bu noktada da hediye alacağımız erkeğin ilgi alanları üzerinden ilerleyip düşünürüz. Çoğu zaman bu yoldan ideal hediyeyi bulabiliriz. Fakat eğer karşınızdaki erkek daha duygusal, maneviyata değer veren biriyse, bu hediyeye küçük eklemeler yapabilirsiniz. Küçük bir not yazmak, aranızda geçen özel bir konuşmaya atıfta bulunmak, ona dair hatırladığınız küçük detaylara yer vermek kendisini özel hissetmesini sağlarken hediyeye maneviyat katıp özelleştirecektir. Erkeklere hediye alırken onların duygusallıktan uzak olduğunu düşünürüz fakat bazen tam tersi de olabilir. Yani bir demet çiçek bile bazen karşınızdaki erkeği mutlu edip özel hissetmesini sağlayabilir!

Hediye Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aklınızda alacağınız hediyeye dair birkaç fikir oluştuysa fakat içinize sinmeyen bir şeyler varsa, birkaç küçük öneriye ihtiyacınız olabilir. Alınan hediye, kişiye özel olduğunu hissettirmesi gereken bir şey olmalıdır. Bu yüzden direkt olarak size sunulan hediye önerileri çok da etkili olmayabilir. Bunun yerine, hediye alırken dikkat etmeniz gereken birkaç noktayı göz önünde bulundurarak hediyenizi kendiniz seçmeniz en iyisi olacaktır. 

Hediyenizde Sıradanlıktan Kaçının

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi, aldığınız hediye karşınızdaki kişiye kendisini özel hissettirmelidir. Bu yüzden hediyeyi aldığınız kişiye hitap edecek bir özelliği, ayrıntısı olmayan hediyeler genelde ideal değildir. Eğer herkese alınabilecek, sıradan bir hediye alıyorsanız bile özel bir not, veya hediyeyi kişiselleştirecek bir detay eklemek daha iyi olacaktır. Ne alırsanız alın, bu hediyeyi eşsiz hale getirebilmek sizin elinizde.

Hediye Aldığınız Kişinin İlgi Alanlarını Gözden Geçirin

Bir kişiye en ideal hediyeyi almanın püf noktası, bu kişinin ilgi alanlarına hitap edebilmektir. Bu alanlardan bir hediye seçmek hem kişiyi memnun edecek, hem de sizin onun hayatıyla ilgili olduğunuzu ve ona değer verdiğinizi gösterecektir. Bunun en kolay yolu, hediye aldığınız kişinin hobilerini düşünüp, bu hobilerle ilgili bir hediye almaktır. Örneğin, eğer bu kişi bahçesi ile ilgilenmeyi seven birisiyse hoş bahçe süsleri, bahçe bitkileri gibi hediyeler düşünebilirsiniz. 

Nasıl Tarza Sahip Bir Kişiye Hediye Alıyorsunuz?

Birçoğumuz hediye seçimi yaparken kıyafet alma fikrini değerlendiririz. Fakat bu seçenek biraz riskli olabilir. Hediye olarak kıyafet almak istiyorsak eğer, karşımızdaki kişinin tarzını ve beden ölçülerini bilmemiz gerekir. Bu da genelde daha kolay olarak görüp tercih ettiğimiz seçeneği zorlaştırır. Bu yüzden kıyafet hediye etmek gibi bir düşünceniz varsa, hem özel bir parça olmasına hem de alacağınız kişiye hitap edip üzerine olmasına dikkat etmelisiniz. Bu seçenek erkeklere hediye alırken daha kolay olabilir. Örneğin bir erkeğe hediye alırken şık bir kravat tercih etmek genelde risksiz, kolay ve iyi bir seçenektir. 

Manevi Değeri Olan Hediyeler Seçmeye Çalışın

Sevdiğiniz bir kişiye hediye alırken eğer kız arkadaşa, erkek arkadaşa ne hediye alınır diye düşünüyorsanız cevabı fazla uzaklarda aramanıza gerek yok. Fikirlerinize güveniyorsanız, fazla bir bütçeye de ihtiyacınız olmayabilir. Hediye aldığınız kişiyle olan ilişkinizi düşünün. Aranızda geçen özel bir konuşma, sadece ikinizin bildiği veya sevdiği özel bir yer, aklınıza gelebilecek her şey size eşsiz bir hediye fikri verebilir. Üzerine düşünülmüş ve çaba harcanmış hediyeler çoğu zaman maddiyatı ön planda olan hediyelerden bir adım öndedir.

Anasayfa
Hesabım
0
Sepetim
Ürün Ara