Geçmişten Gelen Stil: Vintage Giyim ile 50-60’lar Modasına Ayak Uydurun

          Her geçen gün çevremizde bulunan hemen hemen her şey yenileniyor, değişiyor ve modernleşiyor. Eskiden kullandığımız o ankesörlü telefonların yerini şimdi dokunmatik telefonlar almış bulunmakta, hemen hemen her gün uğradığımız bakkal ve marketler şimdilerde internet sayesinde ayağımıza gelmekte, arkadaşlarımızla buluşmak için pastaneler ve kafelerde sözleşmek yerine akıllı telefonlarımızla görüntülü konuşabilmekteyiz. Bu modernleşmenin ve yeniliklerin bize kattıkları kadar bizden aldıkları da var tabii ki. Hepimiz zaman zaman eskileri özlemiş, o zaman yaşadığımız anıları zihnimizde canlandırmış ve de o günlere geri dönmek istemişizdir. Eskilerde yaşamak istemiş ve o zamanların kültürünü içimizde yaşatmak istemiş, Audrey Hepburn’ün damgasını vurduğu Roma Tatili’ni ya da Godard’ın Anna Karina’lı Fransız filmlerini izleyip sanatın ve modanın başat aktör olduğu o eski güzel günlere özenmişizdir. Artık sadece eski filmlerde görebildiğimiz muhteşem dönemlerde yaşamayı, mazide kalmış insanlar gibi giyinmeyi, o zamanlardaki gibi görünmeyi, büyükannenizin sandığından çıkmış gibi görünen kıymetli parçalar giymeyi kim istemez ki? Bu yazımızda size tavsiye edeceğimiz kombin önerileri sizi adeta o eski zamanlara götürecek, aynı zamanda ise şıklığınızdan ve göz alıcılığınızdan ödün vermemenizi sağlayacaktır. Yapacağımız bu kombin önerileri geçmişe dair özleminizi giderirken tarzınıza çeşitlilik ve renk katacaktır. Hazırsanız vintage giyim konusunda yapacağımız zaman yolculuğumuza başlayalım:

1950’lerde ve 1960’larda Yaşasanız Gardırobunuzda Neler Olurdu?

Eğer 1950’li yılların o eşi benzeri olmayan zarafetine, şıklığına ve kültürüne uygun kombinler arıyorsanız sizin için tavsiye edeceğimiz 1950’li yılların kombinlerine bir göz atabilirsiniz. Gardırobunuzda bu tarz şık kıyafetler ve kombinler bulundurmak sizin görünüşünüzü ve tarzınızı benzersiz yapacaktır. Aynı zamanda tavsiye edeceğimiz bu kombinler sayesinde sadece 50’lerin modasında yer alan zarafete sahip olacaksınız. Bu dönemin zarif ve sofistike tarzını farklı tarzlarla veya modern kıyafetlerle kombinleyerek benzersiz bir görünüm elde edebilirsiniz.

50’li yıllarda kadınlar genellikle feminen, şık ve şirin kıyafetleri tercih ederlerdi. O yıllardaki elbise modelleri özellikle belden oturtmalı olmaları sebebiyle bel kısmını ince, kalça ve göğüs kısmını ise daha büyük göstermesiyle bilinir. Bunun yanı sıra elbiselerin çoğunun göğüs kısmının kalıplı olması da göğüs kısmını belirginleştirir. Bu sayede bu elbiseler  feminen vücut hatlarına vurgu yapar. Rockabilly elbise (belden oturtmalı, pileli ve yakalı klasik elbiseler), A-Line elbise(büyük A harfini andıran, kalçalardan dar başlayıp aşağıya doğru genişleyen elbiseler), Polkadot yani puantiyeli bluz, kalem etek ve etek ceket takımı gibi kıyafetler bu dönemin bize kattığı eşsiz modanın önemli parçalarındandır. Bu kıyafetlerle nasıl kombin yapabileceğimize gelin birlikte bakalım:

Vintage Kombinlerde Puantiye Modası

Özellikle de puantiyeli kıyafetler konu vintage giyim ise ismi mutlaka geçen vazgeçilmez parçalardan birisidir. 1950’li yıllarda moda olan bu kıyafetler dönemin neşesini ve zarifliğini oldukça iyi temsil eder. Hem elbisesini hem de bluzunu kombinlemesi çok kolay olduğu için gardırobunuzda bulunmasını şiddetle tavsiye ettiğimiz parçalardan birisidir. Puantiyeli elbisenizi clutch bir çantayla (mini gece çantası) ve çantaya uyumlu olan şık bir ayakkabıyla kombinlerseniz şıklığınızla bütün gözleri üzerinize çekebileceğinize ve göz kamaştıracağınıza emin olabilirsiniz. Aynı zamanda puantiyeli bir bluzu sigaret pantolonla (dar kesim kumaş pantolon) ya da bir kalem etekle kombinleyip şıklığınızdan taviz vermeden daha günlük bir görünüm elde edebilirsiniz. Kıyafetiniz desenli olduğu için ayakkabı ve aksesuar olarak ise daha sade parçaları tercih etmeniz yerinde bir karar olacaktır. Hem günlük hayatınızda hem de özel günlerde kullanacağınız puantiyeli parçalarla tamamen vintage bir görünüm elde edebileceğiniz gibi aynı zamanda daha modern parçalarla kombinlenebilir olduğundan gardırobunuzun vazgeçilmezlerinden olacaktır.

Vintage Kalem Etekler: Feminenliğinizi Ön Plana Çıkartın

Vintage deyince akla gelen bir diğer parça da kalem eteklerdir. Kalem gibi uzun ve dar oluşundan ötürü bu isme sahip olan kalem etekler vücudunuzu saran ve hatlarınızı öne çıkaran bir yapıdadır. Hem diğer vintage parçalarla hem de günlük hayatta kullanabileceğiniz parçalarla kombinlenebilmesinden dolayı kadınların gardırobunda olmazsa olmaz bir yere sahip olan bir parçadır. Desenli kalem etekleri düz renkli bir t-shirtle ve uyumlu bir çantayla kombinleyip günlük hayatınızda kullanabilirsiniz.  Aynı zamanda kalem eteğinizi  yine vintage desenli, kolları salaş bir gömlekle beraber inci bir kolye kombinasyonuyla iş hayatınızda da kullanabilirsiniz. Yırtmaçlı bir kalem etek ve stiletto ayakkabı ile birlikte kalem etek harika bir özel davet kombinine dönüşebilir. Her tarzla zarifçe bütünleşeceğinden ve kullanım kolaylığından ötürü eğer bu tarz kıyafetleri seviyorsanız mutlaka önerdiğimiz parçalardan birisidir.

Etek ve Ceket Takımları ile Vintage Kombinler

Eskimeyen vintage kombinlerden bir diğeri de etek ve ceket takımlarıdır. Bunları dilerseniz ekoseli kumaşlardan, dilerseniz de daha sade ve düz kumaşlardan tercih edebilirsiniz. Ceket ise dönemin modasının kaçınılmaz bir gerçeği olarak vatkalı olacaktır. Vatkalı ekose ceket, altına fırfırlı şifon beyaz gömlek ve en alta ise mini ekose etek takımı yapıp bunu da rugan ayakkabılar ya da topuklu botlarla birleştirebilirsiniz. Aksesuar olarak ise salaş bir topuz yaptığınız saçlarınızın arasından görünecek sallanan küpeler oldukça şık ve feminen duracaktır. Dilerseniz de düz kumaştan koyu yeşil belden oturtmalı ceket ve kalem etek kombini yapabilirsiniz. Alta stilettolar giyip mini bir el çantasıyla bu kombini destekleyebilirsiniz. Saçlarınızı ise vintage tarzınıza uygun olacak şekilde kabartarak salık bırakıp, iki yandan şık bir kancalı tokayla tutturabilirsiniz.

Vintage Kombinler için Aksesuar Önerileri

Vintage kıyafet önerilerimizin ardından sıra geldi kombinlerinizin eşsiz tamamlayıcılarından olan aksesuarlara. Vintage kombinlerinizi günümüzden parçalar yerine yine vintage duracak, sizi 50lerden fırlamış bir film yıldızı gibi gösterecek aksesuarlarla birleştirmelisiniz. Takı olarak inciler bu dönemin vazgeçilmezlerinden birisi. Hem küpe, hem bilezik hem de kolyelerinizde inci tercih ederek maziye göz kırpabilirsiniz. Ya da el yapımı doğal taşlı gümüşler… Bu parçalar da oldukça otantik ve tarihten kopup gelmiş, eski bir gümüş işçisinin ellerinden çıkmış gibi görünen kıymetli takı çeşitlerinden birisidir. Özellikle de el yapımı gümüş broşları vatkalı ceketlerinizin yakalarına takarak hem şık hem de konseptinize uygun bir seçim yapabilirsiniz. Ayakkabı olarak ise tokalı ya da bağcıklı rugan ayakkabılar ya da yuvarlak burunlu stilettolar giyebilirsiniz. Dolgu topuk taşlı terlikler ya da süet düz taban ayakkabılar da size retro bir hava katacak eşsiz parçalardan… Son olarak ise desenli fularlar, dantel işlemeli eldivenler, çiçekli ya da sade saç bantları ve taçlar takarak vintage görünümünüzü özgün ve mükemmel bir şekilde destekleyebilirsiniz.

Vintage Kombinlerle Şık Bir Zaman Yolculuğu!

Vintage giyim konusundaki zaman yolculuğumuzun neredeyse sonuna vardık. Yaşamak istediğimiz ve hep özlemle baktığımız dönemlerin modası olan vintage asla eskimeyen yapısıyla gardırobunuzdaki en özel temalardan birisi olacaktır. Her ne kadar bazı kıyafetlerin modası geçse de vintage adeta bir şarap gibi yıllandıkça değerlenen ve siz kullandıkça değer kazanacak parçalardan oluşan bir stil… Size önerdiklerimizi gerek  günlük, gerek iş, gerekse de temalı partilerde giyebilir ve herkesin imrenerek bakacağı bir stil oluşturabilirsiniz. Bu tarz sizi kalabalıklardan ayıracak, ilgi odağı yapacak, geçmişi de geleceği de günümüze taşıyabileceğiniz stil önerilerimizden ve çok daha fazlasından haberdar olmak için takipte kalabilirsiniz. 

Anasayfa
Hesabım
0
Sepetim
Ürün Ara