Güncellenen Kuralları ile Büyük Beden Kıyafet Kullanım Kılavuzu

Büyük beden giyimden bahsedildiğinde karşımıza birçok “kural” çıkıyor. Renkler, desenler, kesimler elbette büyük önem taşıyor. Fakat size “bunu asla yapma” gibi kurallar dayatan moda kalıplarını kırmanın zamanı geldi. Yıllardır bize giymememizin, kullanmamamızın gerektiği söylenen parçalar artık bizim için faydalı birer araç olabiliyor. Size dayatılan kuralları kendi stiliniz çerçevesinde şekillendirip faydalı hale getirebilirsiniz. İşte uzun zamandır takip ettiğimiz büyük beden giyim kuralları, ve günümüzde geçirdikleri değişimler!

Eski Kural: “Beyaz Renkten Uzak Durun”

Yıllardır kadınlara beyaz renk giymenin daha kilolu göstereceği söyleniyor. Olduğundan daha ince görünmek isteyen kadınlara daha koyu renk tercih etmeleri öneriliyor. Fakat artık stil uzmanları bunu ortadan kaldırıyor. Doğru parçalar tercih edildiği sürece renk tercihlerinin etkisi olmadığını görmeye başlıyoruz. 

Yeni Kural: Stilistlere göre doğru giyinmenin anahtarı renklerde değil, bedeninizle sağladığı uyumda. Bedeninize uygun doğru parçalar beyaz olsa da sizi olduğunuzdan iri göstermeyecek; tıpkı siyah olsa da sizi daha ince göstermeyeceği gibi. Yalnızca vücudunuzda gizlemek isteyebileceğiniz bölgeleri vurgulayacak ince kumaşlardan kaçınmalısınız. Bu tarz kumaşlar yerine kalın, tok kumaşlar tercih etmelisiniz. Yalnızca vücudunuza yapı kazandırmakla kalmayacaklar, ince kumaşlarla güneş altında yaşayabileceğiniz kazaları da önleyeceklerdir.

Eski Kural: “Parlak Renkler ve Desenler İstenmeyen Odaklar Oluşturur”

Hepimizin alıştığı bir kural olarak çarpıcı renklerden ve hareketli desenlerden uzak durmayı öğrendik. Bedenimizde saklamak istediğimiz herhangi bir bölge olma ihtimaline karşılık, hiç dikkat çekmemeyi tercih ettik. Renkler ve desenlerin bedenimize fazla ilgi çekmesinden korkarak düz renklere yöneldik. Fakat bu kuralın da ortadan kalkmasıyla birlikte renkler ve desenler hayatımıza tekrar giriyor. 

Yeni Kural: Artık renk konusundaki kurallar ortadan kalkıyor. Renkle alakalı tek dikkat etmeniz gereken nokta teninizi tamamlaması ve kendi sevdiğiniz rengi seçmeniz. Söz konusu doğru kıyafet olduğu zaman uyumdan önemlisi yoktur. Üzerinize uygun kesimde ve kalıpta parçaları seçtiğiniz sürece renklerin önemi ortadan kalkıyor. Kendi stilinizi cesurca yansıtmak istiyorsanız çeşitli desenler ve renklerden korkmayın. Seçtiğiniz renkler ve desenler kendi içlerinde bir uyuma sahip olduğu sürece ve doğru bedenlerde doğru kalıpları seçtiğiniz sürece istediğiniz görünümü elde edebilirsiniz.

Eski Kural: “Tek Renkli Giyinmek Her Zaman Zayıf Gösterir”

Tek bir renk seçip bütün kombinimizi aynı renkte yapmanın faydalı olacağını söyleyen kurallar artık rafa kalkıyor. Kombinimizde fazla hareket yaratmanın bizi olduğumuzdan iri göstereceği ise şehir efsaneleri arasında yerini alıyor. Tek renk kombinlere yer vermek moda trendleri arasında yer alsa da, artık bir kaçış yolu olarak değil stil unsuru olarak kullanılıyor. 

Yeni Kural: Tek renk kullanarak bütünlük sağlayan harika kombinler yaratabilirsiniz. Ancak aynı renk düzenine uydurmak için rastgele parçalar kullanmak özensiz görünmenize yol açabilir. Bu görüntüden kaçınmak için farklı dokular kullanabilirsiniz. Tek renk kombininizde farklı bir renkte küçük bir parça kullanıp renk patlaması elde edebilir, dikkat çekici bir görünüm kazanabilirsiniz. Toprak tonları, teninize uygun renkler çok fazla tercih edilir ve genelde risksiz kombinlerdir. Fakat cilt tonunuzla tamamen aynı olan bir rengi tercih ederseniz kıyafetlerinizin bitiş ve başlangıç noktalarının keskinliğini kaybedip belirsiz bir görüntü oluşturabilirsiniz. Bu yüzden seçtiğiniz renklerde cilt tonunuzla farklı olmasına dikkat etmelisiniz.

Eski Kural: “Çizgiler Düşmandır”

Büyük beden giyimin bir parçası olarak çizgi desenlerini kullanmanın risklerini ve kaçınmamız gerektiğini hepimiz biliyoruz. Peki çizgiler gerçekten bu kadar gözümüzü korkutmalı mı? Belli ki hayır. Birçok giysi, desen, renk gibi çizgilerin de doğru kullanıldığı sürece bizi istediğimiz görünüme ulaştıracağını öğreniyoruz. 

Yeni Kural: Söz konusu çizgiler olduğunda önyargılı olmayın. Evet, çizgiler kötü bir üne sahip olabilirler, fakat iyi kullanılmış çizgi desenleri illüzyon yaratmada genelde başarılıdırlar. Örneğin daha ince çizgiler kullanmak, koyu arka planda açık renk çizgiler kullanmak sizi olduğunuzdan daha ince gösterecektir. 

Eski Kural: “Trendleri Takip Etmek Risklidir. Sadece Temellere Bağlı Kalın”

Her zaman bize trendleri takip etmenin taşıdığı riskler anlatıldı. Moda trendlerinin yıllarca belli beden tablolarına oturması birçoğumuzu trendleri takip etmekten alıkoydu. Fakat yıllar geçtikçe moda trendlerinin belli kalıplardan oluşmadığını, kendimize uyarlayabileceğimizi görmeye başladık. İşte trendlerin yeni kuralı da bu: size sunulan kalıpları özgürce şekillendirin!

Yeni Kural: Trendleri takip etmek bazen riskli olabilir. Fakat işin püf noktası, bir trendi kendi stilinize uyarlayabilmektir. Birçoğunuzun asla giyemem diyeceği parçaları doğru kombinlediğiniz sürece kendinize yakışan şekilde giyebilirsiniz. Örneğin, daha kısa, “crop top” tarzındaki üstleri giymek isteyip karın bölgenize fazla dikkat çekeceğinizden korkarak giymiyor olabilirsiniz. Yüksel bel, toparlayıcı bir pantolon veya etekle kombinlenmiş bir crop top, korkularınızın aksine üzerinizde harika görünebilir. 

Eski Kural: “Bol Giysiler Kusurları Gizler”

Plus-size giyime her zaman hakim olan bol ve salaş giysiler, bedenimizde gizlemek istediğimiz bölgeleri örtmeleri sayesinde hayatımızda yer kazandı. Ancak zamanla bunun pek de doğru bir yöntem olmadığını görmeye başladık. Bu yöntem yalnızca bizi olduğumuzdan daha iri gösterip kıvrımlarımızı saklıyor. Olduğundan daha ince görünmek isteyen kadınların tercih etmesi gereken asıl şey bedenini gizlemek değil, kıvrımlarını vurgulamak olmalı.

Yeni Kural: Kendinizi metrelerce bol kumaşla sarmanın başaracağı tek şey, sizi çok daha iri göstermektir. Bunun yerine kıvrımlarınızı vurgulayan giysilerle bedeninizi ortaya çıkarmak daha iyi bir yöntemdir. Vücudunuzu fazla sıkmadan, üzerinize yapışmadan vücudunuzu vurgulayacak esnek kumaşlar tercih etmek hedeflediğiniz görüntüye ulaşmanıza yardımcı olacaktır. 

Eski Kural: “Gösterişli Detaylar Sadece İstenmeyen Bakışlar Yaratır”

Fırfır, çiçekler, büzgüler…Uzun zamandır uzak durmamız gerekiyor diye düşündüğümüz gösterişli detayları da faydalı bir araç olarak kullanabilir miyiz? Elbette! Tek gereken şey bu iddiali deseni nasıl ve nerede kullanacağımızı iyi bilmek.
Yeni Kural: Bu ayrıntıları kullanmayı öğrenin! Tabii ki, dikkat çekmek istemediğiniz bir bölgenize devasa bir fırfır eklemek iyi bir fikir değil. Ancak doğru kullanıldığında küçük hareketler mucizeler yaratabilir. Vurgulamak istediğiniz bel kıvrımınız, hacimli göğüsleriniz veya şekilli kalçalarınızı ortaya çıkarmak sizin elinizde. Örneğin ceket veya gömleklerin kenarındaki kavisli dikişler bel kıvrımınızı vurgulayıp daha ince görünmesini sağlayacaktır.

Anasayfa
Hesabım
0
Sepetim
Ürün Ara