Vücut Tipinize Göre Giyim İpuçları

Trendler hızla değişir ve onları eşsiz vücut şekillerimize nasıl uyarlayacağımızı bilmek her zaman kolay değildir. Modaya olan bakış açınız her zaman sevdiğiniz ve istediğiniz stilde, içinde bulunduğunuz bedende harika ve özgüvenli hissetmenizle alakalı olmalıdır. Kurallara değil, basit kılavuzlara ve tavsiyelere uyarak kendi stilinizi yaratabilirsiniz. Bu yüzden, vücut şeklinize göre nasıl giyineceğinizi öğrenmenize ve dolabınızda bulunan (veya bulunması gereken) parçalar ile sahip olmak istediğiniz stili nasıl yaratacağınızı öğrenmenize yardımcı olmak için bu kullanışlı kılavuzu oluşturduk. Ama her şeyden önce, vücut şeklinizi biliyor musunuz?

Armut Vücut Tipi Nasıl Giyinmeli?

Armut veya üçgen vücut tipi; belirgin kıvrımlara, büyük kalça bölgesine, ve ince üst bedene sahip vücut tipleridir. Armut vücut tipi, akla gelebilecek her kot pantolonda harika görünme ve zarif üstleri ince yapılı omuzlarıyla daha zarif gösterme gibi benzersiz bir avantaja sahiptir. Göstermek (veya gizlemek) istediğiniz özellikler ne olursa olsun, armut tipi vücuda sahip olup nasıl giyinmesi gerektiğine emin olamayanlar için birkaç önerimiz var!

 1. Her zaman üst giyimden başlayın.

Söz konusu bluzlar, t-shirtler, gömlekler olduğu zaman bütün eğlence size ait! Parlak renkler ve hareketli desenleri seviyorsanız, bunu en büyük avantajınız haline getirebilirsiniz. Cesur adımlar atmaktan çekinmeyin. En güvenilir ve kolay tercihiniz her zaman V yaka bluzlar veya t-shirtler olacak. V yaka, degaje yaka, derin yuvarlak yaka gibi yaka kesimleri ince üst bedeninize zarif bir görünüm kazandıracak. Eğer üst bedeninizi daha hacimli göstermek istiyorsanız volanlı kol kesimleri olan bluzları tercih edebilirsiniz. Genel olarak, daha dar veya üzerinize oturan üstler, dar omuzlarınızın çevresini vurgulamanızı sağlar ve ince belinize dikkat çeker. Vücudunuzun kıvrımlı yapısını vurgulamak istiyorsanız, belinize dikkat çekmek isteyebilirsiniz. 

 1. Elbiselere dolabınızda daha çok yer verin.

Düşük yakalar, kuşaklı elbise modelleri, volanlı elbiseler, sırt dekolteleri…Söz konusu elbiseler olduğu zaman sonsuz seçeneğe sahipsiniz! İnce belinizi ve vücudunuzun kıvrımlı yapısını ön plana çıkarmak istiyorsanız, belden aşağı doğru genişleyen evaze kesim elbiseleri tercih edebilirsiniz. Midi boy veya uzun elbiseler tam size göre! 

 1. Doğru pantolon seçimi!

Olduğunuzdan daha iri görünmeden kıvrımlarınızı vurgulamak istiyorsanız, pantolon seçiminize özen göstermelisiniz. Üzerinize oturan, yüksek bel pantolonlar ince belinizi öne çıkarırken kıvrımlarınızı da kaybetmemenizi sağlar. Flare, yani bol paça pantolon kesimleri ise vücudunuzda dengeli bir oran yakalamanızı sağlayabilir. Pantolon seçimlerinizde de cesur davranmak istiyorsanız, eğlenceli desenli bol paça pantolonları tercih edebilirsiniz. 

Kum Saati Vücut Tipi Nasıl Giyinmeli?

İnce bel, hacimli kalçalar ve göğüs bölgesine sahip vücutlar, kum saati vücut tipi olarak adlandırılır. Moda tarihi geçmişinde korse kullanımı ile bu görünüşü yaratmanın önemini düşünürsek, şanslısınız diyebiliriz. Fakat bu sizin için giyinmenin her zaman çok da kolay olduğu anlamına gelmiyor. İşte sizin için birkaç küçük öneri! 

 1. Üzerinize oturan bluz modelleri!

Kum saati vücut tipinde odak nokta her zaman üst bedeninizi vurgulamaktır. Vücudunuzun zaten kıvrımlı bir yapıya sahip olduğunu düşünürseniz, illüzyon yaratma ihtiyacı duymadan yalnızca belirli bölgeleri vurgulamanız yeterli olacaktır. Bunun için üzerinize oturan ve kıvrımlarınızı ortaya çıkaran bluzları tercih edebilirsiniz. 

 1. Bol elbise modellerinden kaçının.

Elbiseler her zaman kadın giyimde en çok tercih edilen parçalardan birisi olsa da, bazen riskli bi tercih olabilir. Kum saati vücut tipine sahipseniz elbise tercihlerinizde dikkatli olmalısınız. Bol bir elbise modeli kıvrımlarınızın yok olmasına ve olduğunuzdan daha iri görünmenize yol açacaktır. Bu yüzden bol bir elbise tercih edecekseniz bile bir kemerle ince belinizi vurgulamayı tercih edebilirsiniz. 

 1. Düşük bel modelleri tercih etmemeye çalışın.

Bacaklarınızı olduğundan daha uzun göstermek istiyorsanız, pantolon tercihiniz orta veya yüksek belli olmalıdır. Kalçaları daha geniş ve bacakları daha kısa gösterme eğiliminde olduğu için düşük belli kotlardan kaçının. Ayrıca kalçalarınızı daha hacimli göstermek istemiyorsanız bu bölgede bulunabilecek cep, pili gibi özelliklerden de kaçınmalısınız. Bu fazla süsler dikkati kalçalarınıza çekerek daha hacimli görünmesine yol açacaktır. 

Elma Vücut Tipi Nasıl Giyinmeli?

Elma, veya ters üçgen vücut tipi, üst bedenin daha hacimli olduğu vücut tipleridir. Genelde ince bacaklar, büyük göğüsler ve geniş omuzlar en belirgin özellikleridir. Bu vücut tipi fazla kıvrımlara sahip bir vücut tipi değildir, fakat illüzyonlar bunun için var! 

 1. Bol ve konforlu üstleri gönül rahatlığıyla kullanın.

Şanslısınız ki, dünyanın en konforlu üst giyim ürünleri tam da aradığınız parçalar. Eğer karın bölgenizi gizlemek (veya odak noktasını oradan uzağa çekmek) istiyorsanız, dökümlü yapıda olan bluzları tercih edebilirsiniz. Bel bölgesinin dar olmadığı üstler ile üst bedeninizi olduğundan daha iri göstermemek için V yaka tercih edip dengeli bir görünüm yaratabilirsiniz. 

 1. Elbise seçimine dikkat!

İnce bacaklar elma vücut tipinin belirgin özelliklerinden birisidir. Bacaklarınızın ince yapısını vurgulamak istiyorsanız mini elbiseler, mini etekler tercih edebilirsiniz. Eğer belinizi ince göstermek için bir illüzyon yaratmak istiyorsanız anvelop elbise modellerini tercih edebilirsiniz. Aynı şekilde straplez elbise modelleri de dengeli bir görünüm yaratmanıza yardımcı olacaktır. Midi boy veya uzun elbiselerden uzak durmaya özen göstermelisiniz.

 1. Doğru kombinde doğru pantolonu seçin.

Doğru bir üstle kombinlendiği zaman hem skinny pantolonlar, hem flare pantolonlar sizin için harika olabilir. Fakat üzerinize ne giydiğiniz, pantolon tercihinizi her an değiştirebilir. Örneğin, üzerinize fazla bol ve salaş bir bluz veya gömlek giydiyseniz, mutlaka bacaklarınızın inceliğini vurgulayacak bir pantolon tercih etmelisiniz. Dar paça pantolon veya tayt modelleri her zaman güvenilir bir seçenek olacaktır. 

Dikdörtgen Vücut Tipi Nasıl Giyinmeli?

Daha önce size hiç maskülen veya sportif bir vücut yapısına sahip olduğunuz söylendi mi? Eğer dikdörtgen vücut tipine sahipseniz, muhtemelen cevabınız evet. Bu konudaki büyük şansınız ise giyinmenin çok keyifli olduğu! Göstermek veya gizlemek istediğiniz özellikler ne olursa olsun, basit önerilerle atletik vücut yapınıza göre nasıl giyinmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

 1. Atletik yapınızı öne çıkarın!

Dikdörtgen vücut tipleri genelde dikkatleri kollarına, belirgin omuzlarına ve fit karın bölgelerine çektiklerinde en iyi görünümlerini kazanırlar. Bu sizin tercihinize bağlı olarak değişir; öncelikle nasıl bir görünüm elde etmek istediğinize karar verin: kıvrımlı mı, atletik mi? Eğer kıvrımlı bir görünüm kazanmak istiyorsanız omuzlarınız ve göğüs bölgenizi vurgulayabilirsiniz. V yaka kesimli bluzlar bunun için en kolay yoldur. Eğer fit bir görünüm kazanmak ve atletik yapınızı vurgulamak istiyorsanız boyundan bağlamalı, omuzlarınızı vurgulayan üstler veya sırt dekolteli bluzlar tercih edebilirsiniz. 

 1. Detaylarla illüzyon yaratmayı deneyin.

Eğer dikdörtgen vücut tipine sahipseniz, muhtemelen vücudunuz kıvrımlı bir yapıda değildir. Bunun avantajı ise, yaratabileceğiniz illüzyonlarla istediğiniz bölgeye hacim kazandırıp kıvrımlı bir görünüm elde edebilecek olmanız. Örneğin volanlı yakaya sahip bir bluz ile göğüs bölgenize hacim kazandırabilirsiniz. Veya bel kısmında pili, cep gibi detayları olan pantolon modelleri ile kalçala bölgenizi hacimli gösterip kıvrımlı bir görünüm elde edebilirsiniz. 

 1. Düz kesim veya geniş flare pantolonlardan uzak durun.

Eğer kıvrımlı bir görünüm elde etmek istiyorsanız, düz kesim ve normal veya düşük bel pantolon modelleri size engel olacaktır. Bunun için kalçalarınızı vurgulayacak yüksek bel pantolonlar ve dar veya bol paça pantolonlar tercih etmelisiniz. Flare, yani bol paça pantolon tercih ederken paçaların fazla geniş olmamasına dikkat etmelisiniz. Bu vücudunuza kazandırmaya çalıştığınız oranlı yapıyı bozacak ve dengesiz bir oran kazandıracaktır. 

Eşsiz bedenler, eşsiz stiller yaratır!

Unutmayın ki herkes ve her beden farklı, eşsizdir. Bu yüzden yukarıdaki vücut tipleri arasında kendi vücut tipinizi bulamıyor, veya hangisine daha çok uyduğunuza karar veremiyorsanız bu bir problem değil! Yukarıdaki basit öneriler, vücut tipine uygun giyinmenin temelini anlayabilmeniz için birkaç temel kuraldan ibaret. Kendinizi en güzel ve en özgüvenli hissettiğiniz stil ve görünüme karar verdikten sonra, yukarıdaki basit temel önerilerden yola çıkarak nasıl adımlar uygulamanız gerektiğine karar verebilirsiniz. Stil sahibi olmak için kurallara ihtiyacınız yok. Giyinmenin ve vücut oranlarının temelini anladıktan sonra, size sunulan her öneriyi istediğiniz görünümü elde etmek için kullanıp stilinize uyarlayabilirsiniz!

Anasayfa
Hesabım
0
Sepetim
Ürün Ara