Büyük Beden Kıyafetlerde Yaz İçin Kumaş Seçimi

Artık yaz kapımıza dayandığına göre dolabımızdaki kışlıkları rafa kaldırmanın vakti gelmiş demektir. Dolabımızdaki kıyafetleri yenilerken ve tarzımıza uygun kıyafetleri seçerken yazın özellikle daha dikkatli olmamız gerekiyor. Hava ne kadar günlük güneşlik ve neşe verici olsa da sıcak hava kıyafetin içinde bizi biraz rahatsız edecek düzeye gelebilir. Ancak yaza uygun birçok kumaş türü mevcut olduğundan dolayı sıcak havaların bu zorlayıcı etkilerinden kurtulmak çok da zor değil. Bütün mesele bu uygun kumaşları seçimekte. Böylece komforunuzdan ödün vermeden güzel bir yaz geçirebilirsiniz. Pamuklu, keten, ipek, rayon, şambre, micromodal gibi kumaşlar sizlerin yazın rahat ve serin kalmanızı sağlayacak kumaş türlerindendir. 

Yazın Terletmeyen Kumaş Çeşitleri

 ModaXL olarak yazın rahat etmenizi sağlayacak ve terletmeyecek kumaş türlerini sizler için derledik. Sıcak yaz ayları için birebir olan nefes alabilen pamuklu kumaşlar, dayanıklı keten kumaşlar, yumuşak ipek kumaşlar, parlak rayon kumaşlar, denim kumaşa alternatif olan şamre kumaşlar ve çekmeye dirençli mikromodal kumaşlar ile yaz sıcağının kötü yönlerini bir kenara bırakıp iyi yönlerinden yararlanabilirsiniz.

Nemi Emen ve Nefes Alabilen Pamuklu Kumaşlar

Pamuklu kumaşlar günümüzde yaygın olarak kullanılan ve yüksek oranda nefes alabilen kumaşlar arasında en popüler olanlarından biridir. Ayrıca, pamuk bitkisinin liflerinden yapıldığından dolayı da oldukça dayanıklıdır. Pamuklu kumaşlar havanın lifler arasından rahatlıkla geçmesine izin verir ve teri de dışarı atarak vücudu serin tutar. Bu sebeplerden dolayı da yazın pamuklu kumaşlardan yapılmış çeşitli büyük beden elbise ve tişört gibi kıyafetleri tercih edebilirsiniz. 

Dayanıklı Keten Kumaşlar

Keten günümüzde oldukça yaygın kullanılan bir kumaş olup keten liflerinden yapılması sebebiyle nefes alabilme ve dayanıklılık özellikleri ile ön plana çıkan doğal bir kumaş türüdür. Pamuğun aksine, keten kumaş iki üç kat daha güçlüdür ve ısı iletimi konusunda başarılıdır. Keten, oldukça sık kırışır, ancak birçok insan ketenin bu özelliğini sever ve onu tarzının bir parçası olarak kabul eder. Piyasada bulunan en nefes alabilen kumaşlardan biri olmasının yanında temizlemesi de oldukça kolaydır. 

Yumuşak ve Narin İpek Kumaşlar

İpek, ipekböceği kozalarından elde edilen doğal liflerle dokunmasından dolayı, bugün bildiğimiz ultra yumuşak, pahalı ve narin olmasından dolayı da lüks bir kumaş olarak karşımıza çıkıyor. Antibakteriyel bir yapıya sahip olmasının yanında doğal protein yapısı sayesinde vücudun hava almasına da olanak sağlayan ipek, yaz için muhteşem bir kumaştır. Sıcaklığı düzenleme özelliğinden dolayı da genellikle yaz için tercih edilme oranı yüksektir.

Parlak Rayon Kumaşlar

Rayon, pamuk, odun hamuru ve diğer doğal veya sentetik liflerden harmanlanmış suni bir kumaştır. Yapısal olarak ipeğe benzeyip görünüm olarak da şık ve parlak bir kumaş türüdür. Ayrıca, hafif olmasından dolayı da kullanımı çok rahattır. Nemi emip dışarı atması sebebiyle de tıpkı pamuk ve keten gibi sizi rahat ve serin tutar. Bu sebeplerden dolayı yaz için uygun bir kumaştır. 

Denim Kumaşa Alternatif Şamre Kumaşlar

Şamre kumaşı genellikle pamuk ve polyester karışımından elde edilir ve nefes alan rahat bir kumaştır. Bu özelliğinden dolayı şamre kumaş yazın kullanmak için gayet ideal bir kumaş türüdür. Şamre kumaşlar da kuru temizleme için daha uygun olan kumaş türlerindendir. Pek fazla bilinen bir kumaş türü olmamasına rağmen, kot kumaşına benzetilen bir kumaş olup, kottan daha hafif olması ve pamuklu içeriği sayesinde de nefes alabilen bir yapıya sahip olması sebepleri ile de yaz aylarında kota alternatif olarak çokça tercih edilmektedir. 

Çekmeye Dirençli Micromodal Kumaşlar

Micromodal kumaş, suni ipekten oluşur ve ağaç liflerini de içinde barındırır. Böylelikle, cilde yumuşak ve hafif bir his veren yarı sentetik bir kumaş olarak karşımıza çıkar. Bu özellikleri de onu yaz için uygun bir kumaş haline getirir. Keten ve ipek ile benzer özelliklere sahip olan mikromodal, çoğunlukla fanila ve iç çamaşırı gibi kıyafet türleri için kullanılır. Yumuşaklığı, nefes alabilirliği ve çekme direnci ile dikkat çeken mikromodal, temizlenmesi kolay, rahat bir kumaştır.

Doğru Kumaş Seçimi ile Rahat ve Serin Bir Yaz Geçirin

Yaz mevsimini her ne kadar yıl boyunca bekliyor olsak da hava sıcaklığının en üst seviyelere ulaştığı noktalarda şikayet etmeye başlayabiliriz. Bizlerin şikayet etmesine yol açacak sebeplerden kurtulmanın en akıllı yollarından biri kıyafetlerimizin kumaş türlerini doğru seçmektir. Ne kadar doğru bir kumaş seçimi yaparsanız o kadar konforlu bir yaz mevsimi geçirirsiniz. Sizler için derlemiş olduğumuz bu kumaş rehberi sayesinde rahat ve serin bir yaz geçirebilirsiniz. Birbirinden zarif yazlık kıyafetler için ModaXL’ın sitesini ziyaret ederek kendinize uygun kıyafetler seçebilirsiniz. 

Anasayfa
Hesabım
0
Sepetim
Ürün Ara